Novinky | Knihovna | Vyhledávání | Bibliografie | Autoři  Odkazy | FAQ | Diskuse | Uživatelé | Fonty | Registrace | Ankety
Jméno:  Heslo:  



Diskuse קבלה Připomínky Inzerce Dotazy


Dotazy
Pro zadávání příspěvků musíte být přihlášeni. Pokud nemáte založený účet, REGISTRUJTE SE.
Nebo zkuste, zda není Vaše záležitost řešena na stránce často kladených dotazů.
Položky 1-10 z 4320 nalezených.
Na stránku zobrazit:
Vyhledat:
GARCHANIEL - [30.05.26 11:49] 
zdravím bratov v hermetickej vede a umeniu. Mám velkú prosbu. Hladám a zháňam Pelikán ručne robenú alchymistickú baňku. Mohli by ste mi prosím poradiť kde by sa dala zohnať.
FESTINATUS - [06.05.26 03:02] 
@MORGAST a @CHARLIEGRASS
Křesťanství nikdy nic nepřejímalo, vždy to přejímali jednotliví křesťané.
Křesťanské svátky se mnohdy mohou zdát jako převzaté, ovšem jen do vnější podoby. A to proto, že je slavili lidé, kteří (z větší míry dobrovolně) přijali křesťanství za své a z dřívějších zvyků si ponechali jen to, co nevadilo a fungovalo, namnoze zůstala forma ale změnil se obsah (tak se vejce mohlo stát symbolem zmrtvýchvstání a jara, aniž by bylo jakkoli spojováno s jakýmkoli Bohem či mimokřesťanským obsahem).
Abych byl názornější, představte si dřevěný zelený plot a dřevěný zelený žebřík, pokud vám vnější forma, zelená barva, dřevo, dvě delší dřeva a mezi nimi příčky stačí k tomu, abyste řekli že plot je žebřík a žebřík je plot, pak prosím, ať je po vašem. Ale kvůli vám do výšky nebudu lézt po plotu, ale raději po žebříku, když dovolíte.
Pak je tu ještě jeden metodologický problém, pokud v prosinci ve středoevropském prostoru budete chtít slavit jakýkoli svátek, nic moc jiného materiálu než chvojí, jmelí, suchých plodů a sušeného ovoce vám k jakékoli výzdobě a slavnosti svět kolem vás neskýtá. Čili vnějšková formální podobnost nikterak nemusí souviset s přežíváním, přejímáním či přehodnocováním tradic.

Tím nechci říci, že by k jisté kontinuitě nedocházelo. Ba dokonce víme, že byla období, kdy křesťanští učenci vědomě formální podobnosti využívali k šíření křesťanské víry a nauky. Rámcovým teoretickým podkladem mohl být výklad "egyptského pokladu" Zlatíčka (=Aurelia) Augustýna v jeho O křesťanské vzdělanosti (De doctrina christiana).
A protože mým úkolem nemá být podat souvislý výklad, ale pomocí nalézt literaturu, ponechám již suchopárných výkladů a přejdu ke knihám.

Poměrně užitečným přehledem religiozity pozdní antiky do které zapadá i objevení se křesťanství nabízí:
ANTICKÁ MYSTÉRIA
https://www.databazeknih.cz/knihy/anticka-mysteria-93131

___ Základní publikace k antické náboženské situaci, která vám umožní nahlédnout mimo jiné i na situaci římského obyvatelé, kterému se na první pohled muselo křesťanství zdát jen jako jedním z mystérií. (Ovšem že s sebou přinášelo i významný posun v paradigmatice, náboženství=smlouva=morálka, zatímco ostatní kulty se omezovali na rituály, v křesťanství se měl stát život rituálem, je jinou otázkou).

K tomu třeba:
https://munispace.muni.cz/library/catalog/book/490

Nebo více z dějin křesťanství:
https://digilib.phil.muni.cz/cs/handle/11222.digilib/130732

K reflexi židovské tradice v křesťanství:
https://www.oikoymenh.cz/zidovska-modlitba/

A k dějinám moderního pohanství vyšla nedávno zajímavá kniha:
https://www.databazeknih.cz/knihy/navrat-starych-bohu-od-falesneho-nabozenstvi-k-modernimu-pohanstvi-538745

Bohužel mi není známo, že by existovala kniha, která by takto široké téma obsáhla, ale snad zde nabízené publikace a můj strzučný techt vám pomohou na vaší cestě k hledání pravdy.
TENEBROUS - [23.02.26 00:24] 
Zdravím, začal jsem se zajímat o esoteriku a pořídil si Dogmu a rituál vysoké magie. Jsem u druhé kapitoly první části a začínám narážet na problémy s pochopením symbolismu. Často se zastavuji u jmén nebo pojmů která neznám a vyhledávám si je na internetu, nebo i dokonce musím používat AI aby mi vysvětlil význam nějakých pasáží. Doporučujete nějaký způsob jak z toho vytěžit co nejvíc aniž bych se nemusel spoléhat na AI?
Předem díky za odpověď.
MORGAST - [20.11.25 06:36] 
Tetragrammaton - je humorné číst tady, že by někdo potřeboval službu divinace. Většina z nás si tarot dokáže vyložit sama a za sebe mohu potvrdit tvrzení slavného O.Wirtha, že tarot věrně promlouvá i k úplnému začátečníkovi. Mne tarot nezklamal ještě nikdy. Když už ale trváš na cizí osobě, co třeba známá Z.Antares z Brna? Ta divinaci pro laiky běžně koná. Sám jsem její služby nikdy nepotřeboval, ale četl jsem její díla. Navíc tarot učí. http://www.tarot-brno.cz/
MORGAST - [20.11.25 06:13] 
Charliegrass - Tebou žádaní kniha nemůže existovat! Jsou jistě křesťanské svátky, které byly přejaty v s cílem indoktrinace pohanských věřících. Na toto téma hodně řekl příkladně Aurelius Augustinus. Jenže jak dokládají př. křesťanské velikonoce či vánoce, za a) bývá termín posunut (dobře viditelné je to zvláště na Štědrém dni, kde Saturnálie původně končily, kdežto křesťané slaví vigilii příchodu vánoc. Za b) neexistují křesťanská božstva! Křesťanství je kristocentrické a byť pro forma uznává Boží trojici, jediným a hlavním bohem zůstává Ježíš Nazaretský. Křesťanů modlících se k Bohu otci či Duchu svatému je hrstka. A jiné formy božství křesťané neznají. Zato u mytologie je hojná žeň, to by byla vyložená hromada. Křesťané kradli kde mohli, úplně totožně jako Židé a odhalit jejich lži není záležitostí jednoho dne. Dvojnásob u osoby, která křesťanství nezná. A kdyby ti nějaký prašivý pes chtěl lhát do očí a tvrdit, že křesťanství lež nezná, optej se takového grázla, kdeže se v křesťanství př. vzalo soteriologické učení! Jedna z mnoha ukázek jak umravnit lháře.
NATHA (vulgo NONAME789) - [08.08.25 18:45] 
ARNE23 - [07.08.25 19:10]: ps: ona ereskigal a inannatez jsou dve strany jedne mince.
NATHA (vulgo NONAME789) - [08.08.25 18:39] 
ARNE23 - [07.08.25 19:10]: no tady treba: http://grimoar.cz/msm/kap05.php? a dalsi zde v knihovne, staci hledani... ona lilith je aspekt inanny/ishtar nebo zde: https://www.deliriumsrealm.com/lilith/
ARNE23 - [07.08.25 19:10] 
Zdravím, prosím o doporučení nějaké četby která se zabývá kletbami? A nějakou četbu o Lilith? Četla jsem pouze Lucifer a Lilith.
Děkuji moc za odpověď.
TETRAGRAMMATON - [25.07.25 21:57] 
Ahojte,
Počul som o veľmi dobrej kartárke, nie som si istý či je z Frídku-Místku alebo Ostravy, ale vraj jej vyloženia su extremne dobré. Viem ešte jednu indíciu, že ide o postaršiu pani...cca 75-80 rokov. Vedel by ma niekto z Vás bližšie naviesť na kontakt? Ak by som zistil viac info, určite priblížim. Za každé info v sukromnej správe vopred ďakujem.
CHARLIEGRASS - [25.12.24 14:44] 
Dobry den Vsem,

Rad bych jsem se optal, zda by nekdo mi nedoporucil knihu, ktera pojednavana jako o uceleny svazek (Krestaneske svatky prevzate z pohanstva, saturnalie, krestanske bozstva prevzata z pohanstva, mytologie, apod..) dekuji Vam uctive.
Položky 1-10 z 4320 nalezených.
Na stránku zobrazit:
Vyhledat: